-

הצבת גבולות לילדים כן או לא?

שלוש בלילה נשמע קול בכי, הפעוט רוצה חיבוק, לגשת או לא לגשת? זוהי אחת מהאפיזודות הראשונות בסגה של הקניית גבולות לילד

אחת המשימות הפחות משמחות בגידול ילד הוא הצבת גבולות (או במילים אחרות משמעת). לא פעם ההורה מוצא עצמו במאבק כיפוף ידיים עם תינוקו, כאשר לזאטוט יש יתרון ברור – היכולת לבכות.

לפני שההורה מתפתה להניח לילדו לעבור את הגבול צריך לזכור שהקניית גבולות הוא אחד האלמנטים שיוצר יציבות לעולם הפעוט – הגבול מאפשר לפעוט לדעת מה מותר ומה אסור בעולמו. מצד שני לפני שההורה מתעקש להכריח את ילדו לציית לגבול שנקבע, צריך לזכור שהצבת גבולות הדוקים מדי עלולים לקטוע את הסקרנות וההתפתחות של הילד.

למעשה הצבת גבולות הוא משחק של שיווי משקל שנגזר מאופיים של ההורים והילד. להורים ולילדים שונים הגבול יעבור במקום שונה. הדבר החשוב במשחק המורכב הזה הוא התמדה. ברגע שנמצא האיזון המתאים על ההורים להיות עקביים בהצבת הגבול, כי כאשר הגבולות כל הזמן משתנים העולם של הילד הופך להיות מבולבל. כדי שההורים יוכלו להיות עקביים בהצבת הגבול – עליהם לבחור גבול שהם יכולים לעמוד בו, גבול שמתאים לאופיים ולאורח חייהם.

  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    Powered by: Wordpress